Ragnar Anton Kittil Frisch’in Yaşam Öyküsü (1895-1973)

  Nobel Ödülü

3 Mart 1895’te Norveç‟in başkenti Oslo’da dünyaya geldi. Nesiller boyu mücevher işi ile uğraşan kuyumcu bir aileden geliyordu. Frisch bir yandan okula giderken, diğer yandan da baba mesleği kuyumculuk işi ile uğraşıyordu. Arıcılık ve dağcılık hobileri arasında olan Frisch okulunu bitirince babasının kuyumcu firmasında usta olarak çalıştı. Ondan bu işi devam ettirmesi bekleniyordu. Ancak annesinin isteği üzerine Oslo Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde iktisat öğrenimi gördü. Mezun olduktan sonra babasının firmasına ortak olarak girdi. Çocuk yaşlarda matematiğe olan ilgisi onun ilerleyen zamanlarda matematiği iktisata uyarlamadaki ustalığının temelini oluşturuyordu. Norveçli iktisatçı 31 Ocak 1973 yılında, Oslo’da hayatını kaybetti.

Oslo Üniversitesi Hukuk Fakültesi iktisat Bölümü’nden 1919 yılında mezun oldu. Aynı üniversiteden yüksek lisans diploması aldı. 1920-1923 yılları arasında Oslo Üniversitesi’nden aldığı burs ile matematik ve iktisat çalışmalarını geliştirmek için Fransa, italya, Almanya, ABD ve ingiltere’ye gitti. 1925’te Oslo Üniversitesi’nde matematik ve istatistik üzerine doktora yaptı. 1927’de Birleşik Amerika’ya Rockafeller Bursu ile gitti. 1931’de Olso Üniversitesi’nde profesör oldu. 1932 yılında aynı üniversitede Rockafeller Bursu finansmanı ile iktisat Enstitüsü‟nü kurdu ve bu kurumun ilk araştırma direktörü olarak tayin edildi. ABD’de Yale Üniversitesi’ne davet edildi

Frisch 1969 yılında ilk kez verilen Nobel iktisat Ödülü’nü Jan Tinbergen ile birlikte almıştır. iktisatın özellikle Makroiktisat dalında çalışmalar yapan Frisch’in önemli başarıları Ekonometri ve Üretim Teorisi’dir. Çalışmalarının büyük kısmı Norveç dilinde yazılmıştır. Bu çalışmaların büyük kısmı ingilizce, Fransızca ve Almanca’ya çevrilmiştir.

Frisch, 1930 yılında Norveç işçi Partisi‟ne danışmanlık yaptı. 1950’li yıllardan itibaren iktisadi Kalkınma ve Planlama ile ilgili çalışmalar yaptı. Mısır ve Hindistan‟a danışmanlık yaptı. Hindistan’ın 2’inci 5 Yıllık Kalkınma Planı’nın hazırlık çalışmalarına katıldı. Yeni plancıların eğitimine katkı yaptı. Onlara kurs verdi. 1933-1955 yılları arasında amacı; ekonometrik yöntemleri geliştirmek bu anlamda yapılacak çalışmalara öncülük etmek olan Economerica Dergisi‟ne editörlük yaptı. Yazarlar Kurulu‟na başkanlık yaptı.

Print Friendly, PDF & Email