MALATYA ARSLANTEPE

  Araştırmalar

Malatya’nın Orduzu bölgesinde yer alan ARSLANTEPE 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girmiştir. 2021 yılında ise UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kaydedildilmiştir. M.Ö.3300-3000 yıllarına ait bir kerpiç saray ile birlikte M.Ö.3600-3500’lere ait tapınak ve binlerce mühür bulunmuştur. Tapınak içerisinde yer alan depolar ve depolarda bulunan küp kalıntıları üzerinde çeşitli figürlü mühürlere rastlanılmıştır. Bu mühürler ile tarihin en eski dönemlerinde de insanların kayıt, stok ve muhasebe tuttuğu bir çeşit sistem geliştirdiği düşünülmektedir. Yapılan kazılarda devletleşme ilk laiklik bulgusu ve çok çeşitli bürokratik temalar bulunmuştur.

ARSLANTEPE, located in Orduzu region of Malatya, entered the UNESCO World Heritage Tentative List in 2014. It was inscribed on the UNESCO World Heritage List in 2021. Together with an adobe palace from 3300-3000 BC, they were proportional and realistic from 3600-3500 BC. Bottles of various shapes were found on the cubes inside and in the warehouses. These seals are among the oldest people in history, in system of records, stock, and different kinds. In the excavations, there were the first evidence of statehood, secularism and a wide variety of bureaucratic themes.

Bu çalışmada yer alan resim ve metinler izinsiz ve atıfsız asla kullanılamaz. Aksi telif haklarına tabidir. Pictures and texts in this work are useless without permission and attribution. Otherwise it is subject to copyright.

 

 

Print Friendly, PDF & Email